15.02.2017
Elektrofiltry w Tomaszowie Mazowieckim

Grupa CZH wraz z władzami Tomaszowa Mazowieckiego zamierzają rozpocząć pilotażowy program zakładający montaż elektrofiltrów na wybranych obiektach w mieście. Autorem projektu urządzenia jest dr inż. Robert Kubica z Politechniki Śląskiej. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezes Grupy CZH S.A. Adam Gorszanów oraz prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.

Podpisanie listu oznacza, że władze miasta wraz z Grupą CZH Spółka Akcyjna będą prowadzić wspólne działania w celu ograniczania w mieście tzw. niskiej emisji.

W ramach współpracy, strony chcą realizować wdrożenie innowacyjnego rozwiązania technicznego opracowane przez zespół naukowców Politechniki Śląskiej, obejmujące instalację elektrofiltrów kominowych na kanałach dymowych, odprowadzających spaliny z domowych instalacji spalania paliw stałych, źródeł rozproszonych i niskotemperaturowych. Urządzenia będą mogły być montowane np. za kotłem, w przewodzie kominowym lub na kominie.  Jak podkreślał prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, tzw. niska emisja to obecnie realny problem mieszkańców miasta, z którym władze muszą się zmierzyć. Oferowane przez CZH SA rozwiązanie jest realnie istniejącym projektem, który został gruntownie przebadany w laboratoriach i dostosowane do istniejących w naszym kraju warunków.

Skuteczność elektrofiltrów waha się od 50 do 90 proc. w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji oraz stosowanego paliwa.

Prototypowe rozwiązania będą mogły być montowane w istniejących już instalacjach, co wpłynie na natychmiastowe uzyskanie bezpośredniego efektu ekologicznego. Co ważne, urządzenia pozwolą walczyć ze smogiem bez eliminacji węgla kamiennego jako paliwa. Zdaniem Adama Gorszanówa, prezesa CZH SA podpisanie porozumienia z Tomaszowem Mazowieckiem jest ważnym elementem w realizacji projektu elektrofiltrów. Miasto położone jest bowiem w centralnej części Polski a podłączenie nowych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej może okazać się nieopłacalne ekonomicznie. Zastosowanie elektrofiltrów pozwoli natomiast na szybkie zmniejszenie uciążliwości związanych z tzw. emisją niską.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X

Ogłoszenie Zarządu Grupy CZH S.A.

W związku z dużym zainteresowaniem współpracą w zakresie dostarczenia Grupie CZH surowców energetycznych ze strony podmiotów zajmujących się handlem węglem importowanym informujemy, że mając na uwadze obecną sytuację rynkową, nie poszukujemy aktualnie nowych dostawców.

Odpowiadając na zapotrzebowanie elektrowni oraz elektrociepłowni, w ramach szerszej współpracy, Grupa CZH S.A. zajmuje się dostarczaniem surowca wysokiej klasy, sprowadzanego bezpośrednio od producentów lub ich spółek tradingowych (z pominięciem polskich pośredników), w celu wzbogacenia węgla krajowego. Węgiel, którym jesteśmy zainteresowani musi spełniać bardzo wysokie normy jakościowe, ściśle określone przez naszych Odbiorców, m.in. w zakresie wysokiej kaloryczności, i sami wyszukujemy dostawców, którzy posiadają możliwość dostarczenia takiego typu surowca.