02.03.2017
Ruszył Klaster Energii

Wczoraj w sali ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu uroczyście rozpoczęto działalność Klastra Energii „Żywiecka Energia Przyszłości”. Jego członkiem jest również Grupa CZH S.A. Nasze elektrofiltry kominowe ograniczające tzw. emisję niską mają być jednym z pierwszych realnie funkcjonujących rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza na Żywiecczyźnie, a jednocześnie stanowić element rozwoju technologicznego lokalnej energetyki.

Podczas uroczystości Prezes Zarządy Grupy CZH S.A. Adam Gorszanów przedstawił wyniki ostatnich badań sprawności elektrofiltrów, które jednoznacznie pokazują, że ich zastosowanie pozwala na osiągnięcie obowiązujących w Unii Europejskiej norm emisji spalin dla kotłów opalanych paliwem stałym. Dużym zainteresowaniem cieszył się również model urządzenia, który zaprezentowaliśmy zebranym.

W wydarzeniu wziął udział Wiceminister Rozwoju Adam Hamryszczak: „Dostrzegając wagę rozwoju energetyki na poziomie lokalnym, zaproponowaliśmy wprowadzenie do kontraktów terytorialnych nowego przedsięwzięcia pn. „Rozwój klastrów energetycznych w województwie”. Ewentualne rozszerzenie kontraktów w tym obszarze umożliwi nadawanie w konkursach preferencji projektom, które będą wspierały realizację przedsięwzięcia” – zaznaczył wiceminister.

W spotkaniu uczestniczyli również I Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz oraz Poseł na Sejm Kazimierz Matuszny. Na temat roli i znaczenia Klastra Energii w przebudowie lokalnej energetyki oraz ograniczenia niskiej emisji na obszarze Żywiecczyzny referat wygłosił prof. dr hab. inż. Jan Popczyk. Główne projekty, które przedstawiono podczas konferencji dotyczyły powstania wspólnej platformy zakupowej, której zadaniem będzie m.in. sprzedaż dobrej jakości paliw stałych np. węgla po wynegocjowanych, obniżonych cenach. Kolejny projekt przedstawiony przez spółkę Beskid z Żywca dotyczył możliwości zastosowania nowych technologii w zakresie wykorzystania surowców lokalnych, biomasy i RDF w rozproszonych i „szytych na miarę” źródłach energii. Dodatkowo możliwości współpracy z OSD w ramach Klastra omówił Andrzej Korpol, Tauron Dystrybucja.

Klaster Energii „Żywiecka Energia Przyszłości” formalnie powołano 9 lutego br., poprzez podpisanie umowy cywilno – prawnej, dotyczącej współpracy uczestników. Umowę podpisało ponad 20 podmiotów, w tym Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, który pełni rolę Lidera Klastra, Starostwo Powiatowe, samorządy gminne, Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej jako reprezentant środowiska naukowego, lokalni przedsiębiorcy oraz firmy z branży energetycznej i IT, m.in. Tauron Dystrybucja, Grupa CZH S.A., spółka i-Energia. Organami Klastra jest Rada, w skład której wchodzi przedstawiciel każdej instytucji, która podpisała umowę. Funkcję Przewodniczącego Rady pełni Antoni Szlagor – Burmistrz Żywca. Kolejnym organem jest Komitet Zarządzający, który pełni rolę Zarządu tj. podejmuje decyzje w bieżących sprawach oraz współpracuje z Radą Klastra. Przewodniczącym Komitetu Zarządzającego został Janusz Michałek – Wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej/ ZMGE Żywiec. Biuro Klastra znajduje się w siedzibie Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu. Należy podkreślić, że zainteresowanie żywieckim Klastrem jest bardzo duże, w związku z czym w marcu br. planowane jest przyjęcie kilkunastu, nowych podmiotów, w tym pozostałych gmin Żywiecczyzny oraz firm m.in. Grupy Żywiec S.A. Browar w Żywcu, Żywiec Zdrój S.A., Infonet Projekt.

Głównym celem i wyzwaniem dla Klastra jest niezależność energetyczna Żywiecczyzny ograniczająca niską emisję do poziomu bezpiecznego dla zdrowia, prowadząc jednocześnie zrównoważoną gospodarkę w zakresie środowiska naturalnego. Wierzymy, że w wyniku naszych działań do 2030 roku Żywiecczyzna stanie się niezależnym energetycznie, ekologicznym regionem turystycznym.

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X