18.10.2017
Skuteczni w walce ze smogiem

Pierwszy elektrofiltr kominowy – patent naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach – został zainstalowany w jednym z goczałkowickich domów. Grupa CZH S.A. rozpoczęła tym samym realizację swojego projektu, dzięki któremu realnie zostanie zmniejszona ilość emitowanych do atmosfery przez przydomowe paleniska niebezpiecznych substancji.

Gmina Goczałkowice-Zdrój to jeden z kilku samorządów, które przystąpiły do pilotażowego programu eksploatacji tych urządzeń. Jest również jednym z pierwszych w Polsce, które w walce o wyższą jakość powietrza wykorzystują nie tylko pierwotne metody zmniejszenia emisji niskiej, ale też i równie skuteczne, metody wtórne.

Elektrofiltr kominowy zamontowany został u Państwa Bagniewskich, którzy wiosną tego roku zgłosili się do udziału w realizowanym przez Grupę CZH S.A. programie pilotażowym ograniczenia tzw. niskiej emisji poprzez zastosowanie elektrofiltrów kominowych.

Czym jest elektrofiltr?

Elektrofiltr kominowy jest rozwiązaniem, które pozwala na skuteczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza. W 2015 roku Grupa CZH S.A. wraz z Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla ogłosiła konkurs na opracowanie takiego urządzenia, które dostosowane będzie do potrzeb i warunków panujących w polskich realiach. Wygrał pomysł niewielkiego urządzenia, który opatentował dr Robert Kubica, na co dzień pracownik naukowy Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Obecnie, według danych Polskiej Agencji Poszanowania Energii, w Polsce funkcjonuje około 3,8 miliona palenisk opalanych paliwami stałymi, wykorzystywanych przede wszystkim do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych. Zdecydowana większość kotłów, to przestarzałe kotły zasypowe. Średni wiek takiego kotła to 12 lat. Szacunkowe dane wskazują, że wymiana przestarzałych i niespełniających żadnych norm emisji spalin kotłów to w skali kraju kwota około 800 miliardów złotych.

Elektrofiltr kominowy to urządzenie odpylające o niewielkich gabarytach montowane w układzie odprowadzania spalin, które może z powodzeniem ograniczyć emisję pyłu oraz toksycznych zanieczyszczeń. Działanie urządzenia opiera się na wytworzeniu wysokiego napięcia (przy niskim, bezpiecznym natężeniu prądu) na elektrodzie umieszczonej w strumieniu spalin. Ładunki elektryczne przekazane drobinom pyłu sprawiają, że pył przyciągany jest do ścianek urządzenia, gdzie dzięki sile elektrostatycznej zostaje trawle osadzony.

Warto pamiętać, że elektrofiltr nie jest w stanie całkowicie wyeliminować emisji, szczególnie w przypadku urządzeń o nadmiernej emisyjności takich jak kotły zasypowe. Jednak jego wysoka skuteczność w połączeniu z poprawnie pracującą instalacją kotłową gwarantuje doskonały efekt ekologiczny.

Stosowanie elektrofiltrów w porównaniu z innymi urządzeniami ograniczającymi emisję niesie ze sobą szereg korzyści, jak:

  • – możliwość odpylania dużej ilości spalin w sposób ciągły,
  • – duża sprawność urządzenia,
  • – łatwy montażu,
  • – niska cena w stosunku do oferowanej jakości.

Skuteczność urządzeń waha się od 50 do 90% w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji.

Do niedawna elektrofiltry były wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle i energetyce zawodowej.

Ze względu na nowe regulacje związane z wdrożeniem w roku 2020 dyrektywy ErP, producenci urządzeń grzewczych zaczęli wprowadzać na rynek rozwiązania z grupy typowo stosowanej w sektorach przemysłowych.

Docelowo w Goczałkowicach-Zdroju zainstalowanych zostanie około 70 elektrofiltrów kominowych, co pozwoli na skuteczne ograniczenie uciążliwej, przede wszystkim w sezonie grzewczym, tzw. niskiej emisji.

Korzyści z zastosowania elektrofiltrów kominowych:

  • – zmniejszenie uciążliwości niskiej emisji,
  • – możliwość zastosowania w istniejących instalacjach bez konieczności przeprowadzania remontów,
  • – niskie koszty eksploatacji,
  • – współpracuje z każdym typem paleniska,
  • – bezpieczny w eksploatacji,
  • – niewielkie gabaryty.

Co osiągamy:

Spalając w ciągu roku tylko 4 tony węgla do atmosfery nie przedostaje się dzięki elektrofiltrom 7,2 kg pyłu PM 10 i 5,8 kg pyłu PM 2,5.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X