14.12.2018
Grupa CZH na szczycie klimatycznym

Podczas odbywającego się w Katowicach tzw. szczytu klimatycznego COP24 w Pawilonie Polskim odbyła dyskusja na temat odnawialnych źródeł energii i czystych technologii węglowych oraz technicznych możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego. Jako jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań ograniczających negatywne skutki niskiej emisji zaprezentowano elektrofiltr kominowy, który powstał we współpracy naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Grupy CZH SA.

Dyskusja, której moderatorem była dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik toczyła się wokół trzech podstawowych zagadnień:

-przygotowania technologicznego i organizacyjnego do wdrażania czystych technologii węglowych w gospodarce krajowej

– problemów formalno-prawnych, technologicznych środowiskowych etc. w zwiększaniu udziału OZE w krajowym mikście energetycznym

-technicznych możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego.

Jak wynikało z dyskusji węgiel kamienny będzie jeszcze długo ważnym surowcem energetycznym w światowej gospodarce. Jego negatywne oddziaływanie na środowisko należy i można znacząco ograniczyć. Jak wykazał dr inż. Robert Kubica z Wydziały Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach , autor projektu elektrofiltru kominowego, są już potwierdzone w praktyce dowody na skuteczne zmniejszenie emisji pyłów z urządzeń grzewczych małej mocy. Tylko w Polsce zainstalowanych jest około 5 milionów takich palenisk. Dane empiryczne na poparcie tego twierdzenia zostały pozyskane z zainstalowanych przez Grupę CZH SA urządzeń zlokalizowanych w Goczałkowicach-Zdroju, Czechowicach-Dziedzicach i Bełchatowie.

Bardzo interesująca dyskusja wywiązała się również wokół możliwości ograniczenia emisji CO2 oraz metod jego składowania Problemy z tym związane są tematem wielu opracowań naukowych, w których znaczące osiągniecia maja polskie uczelnie i instytuty badawcze.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X