14.12.2018
Grupa CZH na szczycie klimatycznym

Podczas odbywającego się w Katowicach tzw. szczytu klimatycznego COP24 w Pawilonie Polskim odbyła dyskusja na temat odnawialnych źródeł energii i czystych technologii węglowych oraz technicznych możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego. Jako jedno z najbardziej skutecznych rozwiązań ograniczających negatywne skutki niskiej emisji zaprezentowano elektrofiltr kominowy, który powstał we współpracy naukowców Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Grupy CZH SA.

Dyskusja, której moderatorem była dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik toczyła się wokół trzech podstawowych zagadnień:

-przygotowania technologicznego i organizacyjnego do wdrażania czystych technologii węglowych w gospodarce krajowej

– problemów formalno-prawnych, technologicznych środowiskowych etc. w zwiększaniu udziału OZE w krajowym mikście energetycznym

-technicznych możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego.

Jak wynikało z dyskusji węgiel kamienny będzie jeszcze długo ważnym surowcem energetycznym w światowej gospodarce. Jego negatywne oddziaływanie na środowisko należy i można znacząco ograniczyć. Jak wykazał dr inż. Robert Kubica z Wydziały Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach , autor projektu elektrofiltru kominowego, są już potwierdzone w praktyce dowody na skuteczne zmniejszenie emisji pyłów z urządzeń grzewczych małej mocy. Tylko w Polsce zainstalowanych jest około 5 milionów takich palenisk. Dane empiryczne na poparcie tego twierdzenia zostały pozyskane z zainstalowanych przez Grupę CZH SA urządzeń zlokalizowanych w Goczałkowicach-Zdroju, Czechowicach-Dziedzicach i Bełchatowie.

Bardzo interesująca dyskusja wywiązała się również wokół możliwości ograniczenia emisji CO2 oraz metod jego składowania Problemy z tym związane są tematem wielu opracowań naukowych, w których znaczące osiągniecia maja polskie uczelnie i instytuty badawcze.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X

Ogłoszenie Zarządu Grupy CZH S.A.

W związku z dużym zainteresowaniem współpracą w zakresie dostarczenia Grupie CZH surowców energetycznych ze strony podmiotów zajmujących się handlem węglem importowanym informujemy, że mając na uwadze obecną sytuację rynkową, nie poszukujemy aktualnie nowych dostawców.

Odpowiadając na zapotrzebowanie elektrowni oraz elektrociepłowni, w ramach szerszej współpracy, Grupa CZH S.A. zajmuje się dostarczaniem surowca wysokiej klasy, sprowadzanego bezpośrednio od producentów lub ich spółek tradingowych (z pominięciem polskich pośredników), w celu wzbogacenia węgla krajowego. Węgiel, którym jesteśmy zainteresowani musi spełniać bardzo wysokie normy jakościowe, ściśle określone przez naszych Odbiorców, m.in. w zakresie wysokiej kaloryczności, i sami wyszukujemy dostawców, którzy posiadają możliwość dostarczenia takiego typu surowca.