13.09.2019
Na targach o elektrofiltrze

Podczas odbywających się w katowickim Centrum Kongresowym i Spodku Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa ważnym punktem programu imprez towarzyszących była współorganizowana przez Politechnikę Śląską w Gliwicach i katowicki Zetom Konferencja: Obierz kurs na Jakość EkoSpalanie&EkoTechnologie. Swoje prezentacje miały tam możliwość przedstawić instytuty naukowe, rządowe agencje oraz wiodące w swoich branżach przedsiębiorstwa. Na zakończenie odbyła się tzw. debata oksfordzka, podczas której do prelegentów kierowano pytania ze strony uczestników konferencji.

Grupa CZH SA zaprezentowała swoje doświadczenia z realizowanego we współpracy z naukowcami Politechniki Śląskiej w Gliwicach, projektu Elektrofiltru kominowego do instalacji małej mocy opalanych paliwami stałymi. Nasze – blisko dwuletnie – doświadczenie, które zawiera w sobie zarówno uczestnictwo w etapie prac konstrukcyjnych i doświadczalnych jak i rozwiązywanie bieżących problemów eksploatacyjnych pojawiających się we wdrażaniu produktu do warunków praktycznych, przedstawiliśmy na tle zmian zachodzących w polskiej gospodarce.

Elektrofiltr kominowy to już bowiem nie tylko urządzenie testowane w warunkach laboratoryjnych, ale skutecznie działające w coraz większej liczbie lokalizacji rozrzuconych po całej Polsce. Instalujemy je zarówno w budynkach jednorodzinnych, ogrzewanych paliwami stałymi, ale również w małych przedsiębiorstwach, na przykład w piekarniach, które do tej pory były bardzo uciążliwym dla lokalnej społeczności sąsiedztwem z powodu dużej emisji pyłów z pieców. Dzisiaj wiemy już, że faktyczna sprawność urządzenia potwierdza to co udało się osiągnąć w laboratoriach, a najlepszą rekomendacją i dowodem skuteczności ich działania są bardzo duże ilości sadz, które zamiast do atmosfery trafiają co pojemników i mogą być skutecznie utylizowane.

Problem zagospodarowania zatrzymywanych przez elektrofiltry pyłów pojawił się zresztą podczas dyskusji, a kierowane przez przysłuchujących się debacie słuchaczy pytania, wskazywały na troskę o oddziaływanie na środowisko spalin. Grupa CZH SA doskonale jednak rozumie te zagrożenia, a sposoby ich rozwiązania ma już przygotowane. Powstają one w oparciu o bieżąca współprace z naukowcami krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X