20.05.2017
O modernie w CZH

Ponad 50 osób wzięło dzisiaj udział w zwiedzaniu biurowca przy ulicy Lompy 14 w Katowicach, którego właścicielem jest Grupa CZH S.A. Wybudowany w latach 30-tych XX wieku budynek to jeden z najciekawszych przykładów tzw. katowickiej moderny.

Organizatorem wydarzenia była katowicka Fundacja Dom Modernisty, której prezes dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny wygłosił wykład na temat historii zarówno samego budynku przy Lompy 14, jak i szerzej, słynnej już tzw. katowickiej moderny.

– Budynek, który jest teraz między innymi siedzibą Grupy CZH S.A. zaprojektowany został w drodze konkursu dla powstałego w 1925 roku Górnośląskiego Syndykatu Hut Żelaznych. Stanowił jeden z architektonicznych elementów potęgi przedwojennych Katowic, na który składały się budynki administracji państwowej, mieszkalne przeznaczone dla urzędników, sakralne oraz siedziby zarządów najpotężniejszych koncernów przemysłowych funkcjonujących w tamtych czasach – mówił dr Ryszard Konieczny.

Autor projektu, słynny modernista Tadeusz Michejda, zredukował w przypadku budynku przy Lompy 14 elementy klasycystyczne do niezbędnego minimum i nie były one tak rygorystyczne, jak na przykład w stojącym w sąsiedztwie gmachu urzędu wojewódzkiego. Wiele rozwiązań zachwyca jednak do dzisiaj. Zwiedzający mogli zobaczyć istniejące do dzisiaj witraże, którymi ozdobiona jest między innymi reprezentacyjna sala konferencyjna. Zaprojektowany z dużym rozmachem, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny po dziś dzień budynek, jest dzisiaj siedzibą wielu firm i instytucji mających duże znaczenie dla funkcjonowania regionu, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Zwiedzającym pokazaliśmy więc nie tylko bogactwo tradycyjnych rozwiązań zaprojektowanych przed prawie 100 laty, ale też i nowocześnie wyposażone i urządzone sale konferencyjne i gabinety. Atrakcją dla uczestników było również wyjście na znajdujący się na III piętrze taras widokowy, skąd można było oglądać najbliższe otoczenie centralnej części Katowic.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X