12.01.2017
Niebezpieczne oddychanie

Smog to ostatnio najbardziej popularne słowo we wszystkich serwisach internetowych. Normy zanieczyszczenia powietrza biją rekordy, a przekroczenia dopuszczalnych wskaźników sięgają w niektórych miastach nawet kilku tysięcy procent(!).

Jak oceniają specjaliści, około 3 milionów polskich palenisk to tzw. kopciuchy, czyli kotły zasypowe. Urządzenia są najczęściej stare, prawie połowa z nich ma około 10 lat, a co 6 nawet 20 lat. Nic dziwnego, że sprawność tych urządzeń jest daleka od oczekiwań, i wiąże się z emisją do atmosfery ogromnej ilości zanieczyszczeń. Jeśli do tego dodamy kiepskiej jakości paliwo mamy gotową odpowiedź na pytanie dlaczego w wielu dzielnicach polskich miast oddychanie wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Z badań krakowskiego Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że w Polsce 70 proc. domów jednorodzinnych jest ogrzewanych kotłem lub piecem węglowym. To aż 3,8 miliona domów. Problem jest więc ogromny, ale dotychczasowe prace związane z wprowadzeniem norm emisji spalin w tych gospodarstwach nie mogą doczekać się swojego finału. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź wydaje się oczywista i – jak zwykle – dotyka ekonomii. Zakup nowoczesnego pieca to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a to jest koszt, którego znaczna część Polaków nie jest w stanie ponieść. Szacuje się, że poziom ubóstwa energetycznego w Polsce w 2013 roku wyniósł 17,1 proc. Oznacza to, że problemy, by podołać finansowo ogrzaniu własnego domu, miało 6,44 mln Polaków.

Jest jednak i druga strona medalu, czyli wydatki jakie ponieść trzeba na leczenie chorób związanych ze skutkami przebywania w zanieczyszczonych miejscach. Policzalne koszty zanieczyszczenia powietrza są tak duże, że w ogólnym rozrachunku dopłaty do ogrzewania dla najbiedniejszych mogą się opłacać. Z punktu widzenia polityki całego państwa, to jest wybór co nam się bardziej opłaca – leczyć choroby wywoływane przez smog, czy wprowadzić sensowne programy walki z tym smogiem. A jakie są to wydatki? Tylko Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  przeleje w 2017 roku do samorządów 200 mln zł, z czego 116 mln zł z przeznaczeniem na efektywność energetyczną i poprawę jakości powietrza.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Zobacz więcej

X

Ogłoszenie Zarządu Grupy CZH S.A.

W związku z dużym zainteresowaniem współpracą w zakresie dostarczenia Grupie CZH surowców energetycznych ze strony podmiotów zajmujących się handlem węglem importowanym informujemy, że mając na uwadze obecną sytuację rynkową, nie poszukujemy aktualnie nowych dostawców.

Odpowiadając na zapotrzebowanie elektrowni oraz elektrociepłowni, w ramach szerszej współpracy, Grupa CZH S.A. zajmuje się dostarczaniem surowca wysokiej klasy, sprowadzanego bezpośrednio od producentów lub ich spółek tradingowych (z pominięciem polskich pośredników), w celu wzbogacenia węgla krajowego. Węgiel, którym jesteśmy zainteresowani musi spełniać bardzo wysokie normy jakościowe, ściśle określone przez naszych Odbiorców, m.in. w zakresie wysokiej kaloryczności, i sami wyszukujemy dostawców, którzy posiadają możliwość dostarczenia takiego typu surowca.